Potřebujete pomoci se zasedacím pořádkem ke svatební hostině? Více jednoduché to být nemůže!

Aktualizace: led 16

Pamatuji si, kdy jsem začala plánovat svoji první svatbu a hledala informace od A až do Z. V jakém uspořádání má jít nevěsta k oltáři, na jaké straně má jít, stát a odcházet. Jaké květiny, co se zasedacím pořádkem u obřadu, co je zvykem před, během i po obřadu a jaké tradice na svatbě kolují už stovky let. Když člověk plánuje, zjistí, že nejdelší společný čas svatebčané stráví u hostiny a zábavy. V tomto článku se budu věnovat zasedacímu pořádku během hostiny.

Mnoho novomanželů se potýká se správným usazením hostů. Není však čeho se bát. Zasedací pořádek má jednoduchá pravidla. Nejdůležitější, a někdy i oříškem, je vhodné rozložení stolů do požadovaného prostoru. Mnoho lidí má představu o tom, jak by hostina měla vypadat, ale ne vždy prostor dovolí splnit všechna přání. Například při rautových hostinách se zasedací pořádek řešit ani nemusí. Pokud se však chcete vyhnout zmateným hostům u stolů, případným nedorozuměním během usazování, je lepší zasedací pořádek mít.

V čele hlavního stolu bude vždy sedět nevěsta s ženichem a jejich rodina. Nevěsta sedí po pravé ruce od ženicha. Vedle ženicha sedí rodina nevěsty a vedle nevěsty sedí rodina ženicha. Střídáme ženy a muže. Významné místo, místo poblíž nevěsty a ženicha, by měli mít svědci. Ostatní hosté se usazují podle stáří, významnosti, případně společných zájmů, pokud se neznají. Nedílnou součástí uspořádání stolů je stůl pro svatební dort. Dort by měl být viditelný pro každého z hostů a co nejblíže novomanželům. Dalším praktickým stolem je stůl pro svatební dary. Ten nemusí být umístěn přímo u svatebního stolu, ale je pěkné ho zasadit do celého konceptu místnosti. Není však tragédií stůl z praktických důvodu, např. málo prostoru, přesunout do vedlejší místnosti.

Během usazování by se měl brát ohled na rodiny s dětmi, starší lidi, rozvedení rodiče a jejich rodiny, případně hosty, kteří spolu sedět nemohou v rámci různých sporů, rozchodů apod. Pro maličké děti doporučuji u svatebního stolu vynechat místo, aby si tam maminka mohla umístit kočárek. Pro starší děti nahraďte klasickou židli za dětskou. Pokud jsou vaše rodiče rozvedeni je to trošku komplikovanější, ale určitě se dá najít rozumný kompromis. Například, umístit každého z rodičů, i přes nedodržení posloupnosti rodiny nevěsty a ženicha, na opačné strany hlavního svatebního stolu. Najít kompromis je vždy správná cesta. Usadit byste je měli společně se svými novými partnery.

Pro lepší orientaci svatebčanů doporučuji stoly označit a na označené stoly umístit jmenovky. Jenom pozor na stejné jména. Rozlišit je můžete nějakým vtipným jménem, přezdívkou, případně uveďte jejich příjmení. Jmenovky i čísla můžete sladit graficky s oznámením, menu a programem či přizpůsobit tématu a stylu vaší svatby. Pro ještě jednodušší usazení hostů doporučuji umístit při vstupu do místnosti velký zasedací pořádek v podobě tabule, stylového papíru v rámečku apod. Všechny stoly by měly být umístěny tak, aby se kolem nich dalo snadno procházet a byly přístupné z více stran.

V příloze tohoto článku najdete krátkou prezentaci na téma zasedací pořádek při svatební hostině. Pokud z nějakého vašeho vlastního přesvědčení, chcete či potřebujete hosty trochu přeházet, určitě se zlobit nebudou. Svatební tabule jsou nejčastěji uspořádány do tvaru písmene U, T, I, nebo můžete usednout ke kulatým či obdélníkovým stolům.

Mě osobně se velmi líbí kulaté stoly. Můžete k nim ze všech stran, všichni hosté vidí na nevěstu i ženicha a snadno se k nim umístí i kočárek, dětská stolička a jednoduše si dokážete pohrát s počty hostů u jednoho stolu. Ne však každý prostor tuto možnost má. Nepoužívanější, ale prostorově náročné sezení je ve tvaru písmena U. Méně náročné uspořádání na prostor je tvar I a T.


Jak na to, mrkněte zde.


Přeji hodně štěstí, správně zvolený zasedací pořádek a kombinaci lidí.

Vaše Nicol