Co je to vlastně ,,moodboard" a jaký moodboard můžete ode mne očekávat?

Aktualizace: kvě 21

Co je ,,moodboard“?


Je to nástroj, plátno, plocha, která sjednocuje vize lidí, pracujících na stejném projektu. Původně sloužil hlavně designérům a architektům, aby jejich zákazníci lépe pochopili, co od jejich návrhu, který budou zpracovávat, očekávat, aby se podařilo sjednotit jejich vize a lépe se jim společně pracovalo. Moodboard postupně získal své místo i v mnoha dalších odvětvích. Při tvorbě webových stránek, stylingu, eventech. Využitím moodboardu dochází ke zlepšení komunikace a ušetří mnoho času vysvětlováním, co pro nás to či ono znamená. Jednoduše, ne každý má stejnou představu, když se vysloví slova jako vintage, přírodní, růžová, bláznivá, retro, moderní, jednoduchá, minimalistická či konzervativní, v oboru, o kterém píšu, svatba. Vintage, jako staré? Přírodní, jakože v přírodě? Bláznivá, jako že na balónu, pod vodou? Světle, tmavě, neonově růžová, či kolik odstínů růžové vlastně existuje a kam ji všude dát?


Moodboard by měl být jednoduchý a uchopitelný pro všechny, i pro neodborníky, a hlavně pro naše zákazníky. Jako malé děti jsme se učili obrázky, milovali jsme pohádky, kde bylo co nejméně textu, protože ten ,,zdržoval“ a vlastně jsme těm klikyhákům kolem ani nerozuměli. Ale skrze obrázky jsme dokázali nasáknout a pochopit atmosféru Červené karkulky, Sněhurky nebo Lvího krále. Pro mě vizuální představa, obrázek, je více než na A4 precizně zpracovaný. A jak to máte vy?


Moodboard má podobu koláže, různě, ale i pravidelně seskládaných obrázků, kde najdeme písma, materiály, barevné škály ale také předpokládanou vizualizaci prostor. Nejedná se však o zobrazení konkrétních prostor, jako to dělají designéři, ale jde o sjednocení tématiky prostoru, grafických prvků apod. Moodboardy se dříve dělaly hlavně v papírové podobě. Vystřihovalo se z novin – obrázky, články, symboly, sbíraly se různé povrchy – dřevo, kov, látky. Poté se vše přikládalo k sobě na velký papír a lepilo se tak, aby k sobě materiály ladily a působily příjemně. S papírovými moodboardy se však setkáme více v architektuře, stylingu, u designérů oblečení apod.


Ve svatebním průmyslu se více setkáme s elektronickými moodboardy, propracovanými prezentacemi toho, jak by Váš Velký Den, event, měl vypadat, jaké emoce by měl v lidech vyvolat a co chcete, aby si lidé pamatovali. Měli byste cítit atmosféru tohoto speciálního dne, který jste si vysnili, toho dne, který Vás bude provázet po zbytek Vašeho života.


Co od mého moodboardu můžete očekávat?


Pro mé snoubence, klienty, budu moodboard chystat již na začátku naší spolupráce. Pracuji pouze s elektronickými moodboardy. Beru to jako mustr, podle kterého se budeme řídit a od kterého se bude vše odvíjet. Dáme tam všechny naše myšlenky, zhmotněné do jasného obrázku, abychom posléze mohli utvořit celou tématiku svatby či eventu.


Na začátku je však důležité zvolit si a vybrat několik přídavných jmen, zásadních pro tvorbu naší/Vaší svatby či eventu. Přídavná jména, která budou celou událost charakterizovat. Spokojení hosté? Elegantní výzdoba? Seriózní přístup kněze/oddávajícího? Veselá svatba? Jemné a přírodní barvy? Strhující? Máte něco, čím vynikáte a je potřeba to do tématiky zakomponovat? Jste horolezci, pracujete v leteckém průmyslu? Toto vše bude důležité pro náš budoucí plán a spolupráci, tato přídavná jména nás udrží v jedné linii, směru. Nebudeme utíkat od tématiky a vize. Ke svým moodboardům budu využívat Canvu, Pixabay, Unsplash, ale také Pinterest, kde se mohou snoubenci i já inspirovat.


A co tam konkrétně najdete?


V mých moodboardech najdete fotografie, které utvoří celou atmosféru svatby či eventu. Budou tam znázorněny materiály, které použijeme při výzdobě. Fonty, aby došlo ke sjednocení s pozvánkami, případ