7 tipů na krásnou, ekologickou a téměř bezstarostnou svatbu

Aktualizace: led 16

Lze spojit tyto tři adjektiva? Ano, lze. Ke každému eventu je však potřeba mít dobrý plán, záložní plány a šikovné lidi kolem sebe, na které je 100 % spolehnutí. Poslední rok, dva, nevěsty přicházejí na chuť minimalismu. Tak zvaně svatbu mít ekologickou, přátelskou vůči přírodě, spotřebovat a použít co nejméně plastů, obalů a jednorázových věcí, ideálně se vyhnout veškerým chemickým přípravkům a podobně. Mnoho nevěst při plánování a získávání prvotních informací kolem svatby zachvátí panika. Zjišťují, co všechno potřebují a říkají si: ,,Ježiš marja, vždyť to snad ekologicky ani nejde“.

Jak mám mít krásnou, moji vysněnou svatbu, vše ostříhat na minimum, být bez stresu, když vím, že mě toho teď tolik čeká?


V tomto článku pro Vás zkusím spojit užitečné s příjemným a zároveň z toho vytěžit co nejvíce. Minimalistickou a přátelskou svatbu vůči přírodě.


» Rada č. 1 «


Plánuj svatbu 12 – 9 měsíců dopředu, stanov si budget

Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu pár měsíců před svatbou, nedej bože několik týdnů, je dobré s plánováním začít už 12 až 9 měsíců před samotnou svatbou. Stanovte si období, měsíc, a nakonec datum svatby. Dle toho pak začněte jednat.


Prvotně by Vás mělo zajímat místo, kde by se Vaše veselka mohla konat. Sedněte si s budoucím manželem a skleničkou dobrého vína a zkuste si říct, jak daleko od domova jste ochotni jet a kolik financí jste ochotni do své svatby investovat. Nevystavujte se zbytečnému stresu a nedávejte si přesnou sumu. Věřte mi, nikdy se do přesné sumy netrefíte. Může to být méně, častěji to však bývá více. Doporučuji si stanovit finanční rozmezí například 80.000 – 100.000 Kč, a když skončíte někde uprostřed, můžete si plácnout ,,high five“.


V prvopočáteční fázi míváme zkreslené představy o počtu lidí na svatbě. Stanovte si tak přibližný počet hostů, které byste chtěli na Vaší svatbě mít. Při větším počtu lidí bude budget logicky růst. Založte si proto tabulku, např. v Excelu a napište si tam svůj rozpočet v jednotlivých položkách. Budete si umět tak krásně kontrolovat Váš finanční tok, kolik ještě můžete utratit, případně kolik jste ušetřili. Vyhnete se tím šokujícím stavům při přepočítávání na konci plánování.


Budget 70 000 – 90 000 Kč

Položka plán (Kč) realita (Kč)

Květiny 10.000 14.000

DJ 10.000 10.000

Fotograf 12.000 11.000

Kameraman 15.000 15.000

Šaty 13.000 15.000

Prsteny 9.000 10.000

Dort 5.000 4.500


Včasným plánováním si tak zajistíte i možnost výběru z kvalitních dodavatelů. Nabídky můžete porovnávat a zvolit si Vám tu nejbližší. Pokud začnete pozdě, může se stát, že seženete pouze drahé dodavatele nebo naopak méně kvalitní. Ušetříte si tak mnoho stresu před svatbou, ale i během svatebního dne.

Nezapomeňte, že organizace svatby je extrémně stresující záležitostí pro všechny zúčastněné, a tak správnou či nesprávnou volbou, ovlivníte chod celého svatebního dne.


» Rada č. 2 «


Vyber si místo pro obřad a hostinu, ideálně jedno místo

Abyste zůstali ekologičtí a vyhnuli se zbytečnému stresu z přesunů, je dobré si vybrat místo, kde budete mít obřad i hostinu. Tedy vše na jednom místě. Bonusem a velkou výhodou je, když součástí komplexu je i ubytování vč. prostoru na večerní veselí. Předejdete tak velkému, zdlouhavému procesu s auty, ušetříte za naftu/benzín a přírodě několik dávek výfukových plynů. Pokud máte v okolí svého bydliště pěkné místo, kde si svou svatbu dokážete představit, a rodina je nadosah, upřednostnila bych bližší lokalitu za vzdálenější.

Často je však tomu tak, že vaše rodiny jsou stovky kilometrů daleko. Ideálním stavem je, aby se sešly někde v polovině cesty, nebo v lokalitě jedné z nich. Mohou si vypůjčit jedno větší auto, minibus a všichni cestovat společně. Nejen, že opět ušetří přírodu o plyny ze spalovacích motorů, ale v autě si navíc prožijí velkou legraci.»Rada č. 3«


Vyber si místní dodavatele

Další způsob, jak přispět k ekologii a zároveň udělat svatbu nevšední, a tak nějak ke zvykům místa svatby, je najmout si místní dodavatele, byť jen část. Máte poblíž šikovnou květinářku z menšího rodinného květinářství? Určitě se domluvíte. Jednak podpoříte místní komunitu a dodavatele a ušetříte tak cestu květinářkám zdaleka. Místní květinářka si na květinách a dekoracích dá určitě záležet. Ideální stav je ten, že bude mít certifikaci VeriFlora, tzn. že květiny se pěstovaly bez používání chemikálií proti hmyzu. Využijte sezónní kvítí, např. z blízké louky, ve svatebních kyticích vypadá úžasně.


Větší cateringové firmy jsou většinou poblíž větších měst, není to však pravidlem. Zkuste se porozhlédnout v okolí místa konání svatby po cateringových společnostech, mrkněte na jejich recenze a nechte si udělat zkušební pokrm. Nejideálnějším místem pro svatbu je to, které má vlastní produkci potravin nebo se nachází např. v blízkosti místního farmáře. S velkou pravděpodobností bude i od místního farmáře odebírat produkty.


»Rada č. 4«


Půjč si dekorace nebo si je vyrob ze starých věcí, např. z toho co najdeš doma či u babiček

Jako nevěsty jsme za dekorace a nábytek schopné utratit tisíce. Chceme, aby náš den byl perfektní a měl všechny ty krásné dekorace a stolky z Pinterestu, které tam vidíme. To vše můžete mít, ale neznamená to, že doma a nakoupený. Mnohem levněji si vše zapůjčíte z blízké půjčovny dekorací či od své svatební agentury/koordinátorky. Je zbytečné utrácet peníze za věci, které po tomto krásném dni už nikdy nepoužijete. Později je najdete válet se někde v koutě v krabici doma, později ve sklepě, a nakonec skončí v popelnicích. Pravdou je, že i já jsem se nechala zlákat levnými dekoracemi z AliExpresu a Wishe, ale dnes už bych se na to dívala jinak. Když jsem všechny ty částky sečetla, levněji to nevyšlo, a hlavně jsem spotřebovala tolik leteckého paliva , že bych si za to nejraději naplácala na zadek. Podpořte domácího podnikatele, agenturu a ušetříte mnoho CO2 a nejspíš i peníze.


Krásné dekorace můžete najít i u svých maminek a babiček. Neznám babičku, která nemá čajové sety, stojany na svíčky, krajkové ubrusy a jiné dekorace po svých maminkách a prababičkách. Určitě Vám to velice rádi vypůjčí, a navíc se budou těšit, že jejich věci nestojí jen doma na poličce. A kdo ví, třeba Vám to jednou babička svěří a budete moci i vy Vašim vnoučatům ten zlatý svícen na jejich svatbu zapůjčit.

Na internetu je mnoho videí, jak si vyrobit své vlastní dekorace. Pokud nejste úplně zručný a kreativní typ, existují lidé, maminky, malé začínající podnikatelky, které ruční práce baví a při mateřské dovolené si jimi přivydělávají.


Nepodceňujte zdobení svatby a čas potřebný k celé přípravě. Může se to zdát jednoduché. Mnoho svatebčanů si říká: ,,Tam jen něco pohodím, tam dám kytku, jmenovku a je to“. Často to tak bohužel není a každý detail má smysl a hraje v celkovém vizuálu svatby svoji roli. Správné využití dekorací pozdvihne Vaši obyčejnou svatbu na neuvěřitelně krásnou a nezapomenutelnou, o které si budou ještě léta rodiče a babičky povídat. K tomu však potřebujete odborníka z oboru. Je jedno, jestli to bude dekoratérka, květinářka, agentura či koordinátorka.


»Rada č. 5«


Dárečky a výslužky – zkuste zapojit místní farmáře, dodavatele či rodinné firmy

Mnoho lidí neví, co darovat, co by asi tak hosté mohli chtít a ocenit. Zkuste mrknout na nějaké inspirace na Pinterestu či internetu a následně oslovit místní dodavatele, rodinné firmy (vinařství, farmáře apod.). Možná najdete v okolí někoho, kdo prodává med, víno, sýry.


Zabalit je můžete do malé dřevěné či papírové krabičky, umístit do skla či jen elegantně položit ve svém původním balení na stůl hostům.


Dáreček z lokální produkce či typický pro lokalitu, bude mít časem pro svatební hosty i určitou sentimentální cenu. Vždy když dáreček uvidí nebo ochutnají, vzpomenou si na Váš Velký Den.

»Rada č. 6«


Využívej možnosti internetu, aplikací

Internetové možnosti pro nevěsty a ženichy jsou zas o kousek dál než před 2 lety. Vznikají nové a nové aplikace, webové stránky, jak udržet svůj rozpočet, udržet si přehled o zarezervovaných dodavatelích, zálohách aj. Ne všechny jsou však úplně uživatelsky příjemné a přehledné. Ale určitě Vás navedou tím správním směrem.


Nevíte, co na program či jak uspořádat harmonogram dne? Poraďte se s nevěstami na různých webech, které se soustředí pouze na svatby. Využij svůj vlastní instinkt a představy. Vhodný je i záložkový systém v Excelu ať máš jistotu, že na nic nezapomeneš. Kdykoliv bude třeba, můžeš se k němu vracet.

Sestavit si zasedací pořádek je v podstatě jednoduchou záležitostí, ale zkuste si ho navrhnout online nebo v Excelu či Wordu, ať máte jistotu, že každý sedí tam, kde má. Více informací k zasedacímu pořádku můžeš najít v mém blogu a článku o zasedacím pořádku.


Pokud máte mnoho vlastních emailů, dokonce nepřečtených a uchováváte si je jako upomínky, velmi snadno by se Vám mohly emaily ze svatby ztratit. Založte si email, který budete používat pouze pro plánování své svatby, komunikaci s dodavateli a hosty.


A pozvánky? Zkuste jít online! Existuje mnoho serverů, které nabízejí tvorbu vlastních stránek pro Vaši svatbu na 1 rok zdarma. Ovládání je jednoduché, vybrat si můžete z několika vizuálů a umístíte zde cokoliv, co považujete za důležité. Navíc tu budete moci utvořit i seznam hostů, vč. jejich dietních požadavků a potom pro catering vytisknout. Pokud jste klasik, zkuste např. ,,rostlinné pozvánky“.


»Rada č. 7«


Plánuj svatbu tak, jak jste si ji vysnili a investujte do koordinátora, případně nechte si pomoci od lidí, kterým věříte

A rada číslo 7 zní plánujte svatbu tak, jak jste si ji vysnili. Nejdůležitější je Vaše pohodlí a to, abyste si i za pár let řekli: ,,Ano, takto jsme to chtěli.“ Nenechte se rodinou či přáteli tlačit do věcí, které Vám nejsou blízké a ani se s nimi neztotožňujete. Nevíte-li si rady, zkuste oslovit kamarádku, koordinátorku či agenturu, lidi, kteří Vás rádi vyslechnou, pomůžou a usměrní v dalším plánování. A pokud si říkáte, že koordinátorka či agentura je výsada bohatých, nerada, ale musím říct, že jste na velkém omylu. Zvolte si člověka, který Vám je sympatický, věříte mu a víte, že se o Vás ve svatební den postará, i kdybyste z kůže vyskakovali, běhali kolem nahý, brečeli nebo se rovnou už rozváděli. Pokud se něco nezadaří tak, jak bylo prvotně plánované, bude mít vždy připravený plán B a vy ani nepoznáte, co se za dveřmi událo.


Užijte si svůj svatební den podle svého, buďte obskakována, hýčkána, a hlavně šťastná a bez stresu.

A nakonec? Říkáte si, kde jsou svatební šaty?

Tak zde ještě několik tipů, co s nimi. Půjčovna je určitě správnou volbou. Nákup vlastních šatů je nejen nákladný ale i neekologický. Druhou variantou, jak ušetřit přírodě revitalizaci, je koupě šatů z druhé ruky. Existuje mnoho webů a stránek, kde nevěsty své šaty nabízejí za mnohem menší peníze a budou určitě stejně tak krásné jako ty, které jste si vysnily. Nevýhodou koupě přes internet, která asi odradí většinu nevěst, je, že si šaty nemůžete vyzkoušet. Jednou z ekologických možností jsou salóny, které se zabývají tématikou ekologického šití šatů. Dokážou Vám z ekologických látek a materiálů ušít krásné šaty podle vašich představ a vašeho návrhu, třeba i ze záclony od babičky. Většinou mají také svoji vlastní půjčovnu.


Přeji Vám mnoho sil, tolerance, a správnou volbu, ať už zvolíte jakoukoliv cestu pro Váš Velký Den. Případně, brzy na viděnou.


Vaše Nicol


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše