7 tipů na krásnou, ekologickou a téměř bezstarostnou svatbu

Aktualizace: led 16

Lze spojit tyto tři adjektiva? Ano, lze. Ke každému eventu je však potřeba mít dobrý plán, záložní plány a šikovné lidi kolem sebe, na které je 100 % spolehnutí. Poslední rok, dva, nevěsty přicházejí na chuť minimalismu. Tak zvaně svatbu mít ekologickou, přátelskou vůči přírodě, spotřebovat a použít co nejméně plastů, obalů a jednorázových věcí, ideálně se vyhnout veškerým chemickým přípravkům a podobně. Mnoho nevěst při plánování a získávání prvotních informací kolem svatby zachvátí panika. Zjišťují, co všechno potřebují a říkají si: ,,Ježiš marja, vždyť to snad ekologicky ani nejde“.

Jak mám mít krásnou, moji vysněnou svatbu, vše ostříhat na minimum, být bez stresu, když vím, že mě toho teď tolik čeká?


V tomto článku pro Vás zkusím spojit užitečné s příjemným a zároveň z toho vytěžit co nejvíce. Minimalistickou a přátelskou svatbu vůči přírodě.


» Rada č. 1 «


Plánuj svatbu 12 – 9 měsíců dopředu, stanov si budget

Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu pár měsíců před svatbou, nedej bože několik týdnů, je dobré s plánováním začít už 12 až 9 měsíců před samotnou svatbou. Stanovte si období, měsíc, a nakonec datum svatby. Dle toho pak začněte jednat.


Prvotně by Vás mělo zajímat místo, kde by se Vaše veselka mohla konat. Sedněte si s budoucím manželem a skleničkou dobrého vína a zkuste si říct, jak daleko od domova jste ochotni jet a kolik financí jste ochotni do své svatby investovat. Nevystavujte se zbytečnému stresu a nedávejte si přesnou sumu. Věřte mi, nikdy se do přesné sumy netrefíte. Může to být méně, častěji to však bývá více. Doporučuji si stanovit finanční rozmezí například 80.000 – 100.000 Kč, a když skončíte někde uprostřed, můžete si plácnout ,,high five“.


V prvopočáteční fázi míváme zkreslené představy o počtu lidí na svatbě. Stanovte si tak přibližný počet hostů, které byste chtěli na Vaší svatbě mít. Při větším počtu lidí bude budget logicky růst. Založte si proto tabulku, např. v Excelu a napište si tam svůj rozpočet v jednotlivých položkách. Budete si umět tak krásně kontrolovat Váš finanční tok, kolik ještě můžete utratit, případně kolik jste ušetřili. Vyhnete se tím šokujícím stavům při přepočítávání na konci plánování.


Budget 70 000 – 90 000 Kč

Položka plán (Kč) realita (Kč)

Květiny 10.000 14.000

DJ 10.000 10.000

Fotograf 12.000 11.000

Kameraman 15.000 15.000

Šaty 13.000 15.000

Prsteny 9.000 10.000

Dort 5.000 4.500


Včasným plánováním si tak zajistíte i možnost výběru z kvalitních dodavatelů. Nabídky můžete porovnávat a zvolit si Vám tu nejbližší. Pokud začnete pozdě, může se stát, že seženete pouze drahé dodavatele nebo naopak méně kvalitní. Ušetříte si tak mnoho stresu před svatbou, ale i během svatebního dne.

Nezapomeňte, že organizace svatby je extrémně stresující záležitostí pro všechny zúčastněné, a tak správnou či nesprávnou volbou, ovlivníte chod celého svatebního dne.


» Rada č. 2 «